Number of the records: 1  

Sto let od narození Ayn Randové

  1. NázevSto let od narození Ayn Randové : sborník textů / Jiří Kinkor ... [et al.] ; Dina Chmaitilliová, Petr Mach (ed.)
    Autor Kinkor, Jiří, 1963- (Autor)
    Další autoři Chmaitilliová, Dina (Editor)
    Mach, Petr, 1975- (Editor)
    VydáníVyd. 1.
    NakladatelPraha : Cep, Centrum pro ekonomiku a politiku, 2005
    Rozsah93 s. ; 21 cm
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.Čeština
    Edice Ekonomika, právo, politika č. 40/2005
    PoznámkyObsahuje bibliografické odkazy
    Výrazy tezauru Rayndová, Ann (1905-1982) * konferenční sborník
    Klasifikační znaky3611 - Humanitní vědy
    3221.2 - Biografie a korespondence
    ISBN80-86547-40-X
    Počet ex.1, z toho volných 1
    Druh dok.Sborníky
    View book information on page www.obalkyknih.cz

    book

    SignaturaLokaceInfo
    F 74327EXH - externí sklad Holešovice
    Sto let od narození Ayn Randové
    NázevTrh bez přívlastků, nebo ekonomickou demokracii? : spory o podobu vlastnické transformace v porevolučním Československu / Václav Rameš
    Autor Rameš, Václav, 1958- (Autor)
    NakladatelPraha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., 2021
    Rozsah353 stran ; 21 cm
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.Čeština
    Jazyk resuméAngličtina
    Edice Sešity Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR ; 56/2021
    PoznámkyObsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík
    AnotacePrůběh postkomunistické ekonomické reformy ve střední a východní Evropě byl doposud zkoumán především ekonomy, kteří hodnotili její jednotlivé kroky jako dobře či špatně provedené a načasované, a ostatní společenské vědy se jím zabývaly pouze zprostředkovaně. Oproti ekonomickému přístupu se předkládaná monografie soustředí na politické pozadí jedné z hlavních součástí ekonomické reformy v Československu, na reformu vlastnických vztahů a s ní související změny v hospodářské legislativě, které analyzuje coby výsledky politických vyjednávání mezi politickými stranami a hnutími, zájmovými svazy, názorovými uskupeními, ministerstvy a vládami. Monografie vychází z rozsáhlého archivního výzkumu i z rozhovorů s pamětníky a soustředí se na šest následujících otázek s reformou vlastnictví spojených: Kde myšlenka reformy tzv. socialistického vlastnictví vznikla a jak se dostala do agendy postkomunistických československých vlád? Jakou roli v rozhodování o podobě reformy vlastnictví hrály podniky a jejich tzv. samosprávné orgány? Jak vznikla soustava nových privatizačních institucí a jaké byly alternativní návrhy na její uspořádání? Kdy a jak přijala veřejnost a političtí aktéři myšlenku privatizace státního majetku do soukromých rukou? Jaké vzory ekonomického chování si měli lidé podle autorů jednotlivých reformních koncepcí osvojit? Jak do podoby reformy vlastnictví zasáhly souběžné spory o vymezení kompetencí federálních a republikových institucí? Kniha se soustředí na období mezi počátkem sametové revoluce a koncem jara 1992, kdy se uskutečnily druhé porevoluční volby a první vlna kuponové privatizace. Tuto dobu představuje jako období intenzivního myšlenkového kvasu a identifikuje hlavní proudy politického myšlení, které formovaly její podobu.

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.